Drupal Kullanım Kılavuzu

Kullanıcı Girişi Yapma
 1. Sitenin admin paneline erişim için kullanıcı girişi gerekmektedir. Kullanıcı girişi yapmak için adres çubuğunda sitetin bağlantısından sonra "/user" eklenmelidir. 

   

 2. Sonrasında enter'a basıp, karşımıza gelen sayfada webunit@boun.edu.tr adresinden gönderilen giriş bilgileri girilmelidir.

   

 3. Bilgileri girip Log in / Giriş'e tıkladıktan sonra site görüntüsünün en üstüne panel kısayolları gelecektir.

   

Ana Menüyü Düzenleme
 1. Ana menüyü düzenlemek için giriş yapıldıktan sonra üst panelde bulunan "Structure" bağlantısına tıklanır.


   
 2. Açılan sayfadan "Menus" bağlantısına tıklanır.


   
 3. Ardından "Main Menu" ögesinin sağında bulunan bağlantılardan "list links" bağlantısına tıklanır.

   

 4. Açılan sayfada ana menü ögeleri görünecektir. Ögenin solunda bulunan ikon tutulup sürüklenerek dizilimi düzenlenebilir. Ardında "Save Configuration" butonu ile yapılan değişiklikler kaydedilir.


   
 5. Eğer menü ögesine site dışından bir URL vermek istiyorsanız, bu menüden Add Link / Bağlantı Ekle butonuna tıklayınız.

  ​​
 6. Menüde görünmesini istediğiniz başlığı Menu link title, kullanıcının yönlendirilmesini istediğiniz bağlatıyı da Path kısımlarına yazınız.

 7. Aynı sayfanın alt kısmında Menu link attributes bağlantısına tıklayıp seçeneklerin görünmesini sağladıktan sonra Target seçeneğini New Window (_blank) olarak seçiniz. Bu seçenek site dışı bağlantıya tıklandığında başka pencerede açılmasını sağlayacaktır.

 

İçerik/sayfa ekleme, düzenleme ve kaldırma

Yeni içerik ekleme

 1. Yeni içerik eklemek için, giriş yaptıktan sonra, sol taraftaki panelden Add content bağlantısına tıklanır.


   
 2. Açılan sayfada eklenmek istenen içerik türünün bağlantısına tıklanır. 


   
 3. Yanında yıldız işareti ile belirtilen girdi kutucuklarının doldurulması zorunludur. Editör kullanımı için Metin düzenlenmesi maddesine gidiniz.


   
 4. Eğer site çok dilli ise, kaydetmeden önce dilini seçmeyi unutmayın.

 5. Girmek istediğiniz tüm bilgileri tamamladıktan sonra sayfanın en aşağısında kalan Save / Kaydet butonuna tıklayınız.

 

Kişilerin profil sayfalarına yeni bir yayın ekleme

 1. Content - Add Content - “Yayınlar” menüsünden yayın ekleme menüsü açılır. Yayın bilgilerinin girilmesinin ardından yayın ekleme sayfasının en alt kısmında yer alan “Makale sahibi” alanından Profilinde listelenmesini istediğimiz kişilerin hem türkçe hem de ingilizce profil sayfaları işaretlenir. Sayfanın en üst kısmında yer alan  “Yayınlar Sayfasında Listeleme” seçeneği işaretlenirse eklenen içerik yalnızca seçili kişilerin profil sayfalarında görülür. Ana menüde yer alan Yayınlar sayfasında listelenmez.

Kişilerin profil sayfalarına yeni bir araştırma ya da konferans ekleme

 1. Content - Add Content - “Research Projects / Conferences and Seminars” menüsünden yayın ekleme menüsü açılır.  “Conferences and Seminars” ya da “Research Projects” değeri seçilir. Bilgilerin girilmesinin ardından sayfanın en alt kısmında yer alan “Proje Sahibi” alanından Profilinde listelenmesini istediğimiz kişilerin hem türkçe hem de ingilizce profil sayfaları işaretlenir.

İçerik düzenleme

 1. İçerik düzenlemek için, giriş yaptıktan sonra, sol panelden Find content bağlantısına tıklanır.


   
 2. Açılan sayfada düzenlemek istetiğiniz içeriği bulamıyorsanız, içeriklerin hemen üst kısmında bulunan süzgeçlerden faydalanabilirsiniz. Status kısmından içeriği yayınlayıp yayınlanmadığına göre, type kısmından içeriği türüne göre ve language kısmında içeriğini diline göre süzgeçten geçirebilirsiniz. İstediğiniz ayarları yaptıktan sonra Filter butonuna basmanız gerekmektedir. Not: Süzgeci kaldırmak için Reset butonuna tıklayınız.

 3. Aradığınız içeriği bulduktan sonra listede sağ tarafta kalan edit bağlantısına tıklayınız.


   
 4. Bu aşamadan sonrası yeni içerik ekleme ile aynıdır.

 

İçerik kaldırma

 1. İçerik kaldırmak için, giriş yaptıktan sonra, sol panelden Find content bağlantısına tıklanır.


   
 2. Bu aşamada, içerik düzenlemede olduğu gibi, aradığınız içeriği bulabilmek için süzgeçlerden faydalanabilirsiniz. Bulduktan sonra listede sağ tarafta kalan delete bağlantısına tıklayınız.


   
 3. Sonrasında açılan sayfada, silmek istediğiniz içeriğin doğru olup olmadığı sorgulanacaktır, eğer doğruysa Delete bağlantısına tıklayınız.


   
İçeriğe Link/Bağlantı Eklemek ve Kaldırmak
 1. İçeriğinize link/bağlantı eklemek için Editör Araç Çubuğundan  ikonuna tıklayıp açılan pencerede URL kısmına istenilen linki girip OK butonuna basmanız gerekir.

 2. İçeriğinizdeki metnin bir bölümüne site içi link vermek için istediğiniz metni seçip yukarıdaki "Link Info" bölümüne gelip sitenizin linkinde "boun.edu.tr"uzantısından sonra yer alan kısmı başındaki "/" ile birlikte kopyalayıp URL kısmına yapıştırınız.


 3. Metninizin bir bölümüne site dışı link vermek için yukarıdaki metni seçme adımından sonra "Link Info" penceresine gelip istenilen herhangi bir link URL kısmına girilir.

 4. ​Eklenen bağlantının yeni sekmede açılmasını istiyorsanız, Link ekleme penceresinde "Target" kısmına gelinir ve "New Window (_blank)" seçeneği seçilir.

 5. Eklediğiniz linki kaldırmak için içerikte link eklenen metin seçilip Editör Çubuğunda  simgesine tıklanılmalıdır.
Çeviri Ekleme
 1. Çevirmek istediğiniz sayfayı görüntüleyerek, içeriğin üst kısmında görünen panelden Çevir / Translate butonuna basınız.


   
 2. Karşınıza gelen pencerede sayfanın hangi dillerde yayında olduğunu ve hangi dillere çevirebileğinizi görebilirsiniz. Çeviri Ekle butonuna basarak devam ediniz.

   

 3. Bu aşamadan sonrası Sayfa Düzenleme ile paralel gitmektedir. Çeviriyi düzenledikten sonra Save / Kaydet butonuna basarak tamamlayabilirsiniz.
Sayfayı Ana Menüye Ekleme

Sayfayı ana menüye eklemek

 1. Sayfanızı ana menüye eklemek için, giriş yaptıktan sonra, sol panelden Find content bağlantısına tıklanır.


   
 2. Açılan sayfada düzenlemek istediğiniz sayfayı bulamıyorsanız, içeriklerin hemen üst kısmında bulunan süzgeçlerden faydalanabilirsiniz. Status kısmından içeriği yayınlayıp yayınlanmadığına göre, type kısmından içeriği türüne göre ve language kısmında içeriğini diline göre süzgeçten geçirebilirsiniz. İstediğiniz ayarları yaptıktan sonra Filter butonuna basmanız gerekmektedir. Not: Süzgeci kaldırmak için Reset butonuna tıklayınız.

 3. Aradığınız sayfayı bulduktan sonra listede sağ tarafta kalan edit bağlantısına tıklayınız.

 4. Açılan içerik düzenleme pencerisinde sol alt kısımda bulunan Menu Settings'e gelip Provide a menu link'i seçip Save butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Sayfa URL'sini Değiştirme, Versiyon Oluşturma

Sayfa URL'sini elle değiştirme

 1. Sayfa URL'sini değiştirmek için, giriş yaptıktan sonra, sol panelden Find content bağlantısına tıklanır.


   
 2. Açılan sayfada düzenlemek istediğiniz sayfanızı bulamıyorsanız, içeriklerin hemen üst kısmında bulunan süzgeçlerden faydalanabilirsiniz. Status kısmından içeriği yayınlayıp yayınlanmadığına göre, type kısmından içeriği türüne göre ve language kısmında içeriğini diline göre süzgeçten geçirebilirsiniz. İstediğiniz ayarları yaptıktan sonra Filter butonuna basmanız gerekmektedir. Not: Süzgeci kaldırmak için Reset butonuna tıklayınız.

 3. Aradığınız sayfa içeriğini bulduktan sonra listede sağ tarafta kalan edit bağlantısına tıklayınız.

 4. Açılan Düzenleme penceresinin sol altında, menüler kısmında, URL path settings'e tıklayıp ardından Generate automatic URL alias kutucuğu işaretliyse işareti kaldırıp altındaki boş kısma türkçe karakter olmayacak şekilde ve boşluk yerine "-" sembolü kullanarak istediğiniz URL'yi girip Save butonuna tıklamalısınız.

Sayfa Versiyonu Oluşturma

 1. Sayfaya Versiyon eklemek için yukarıdaki son adımda belirtilen menülerde Revision information bölümüne gelip Create new revision'ı işaretleyip istenilen revizyon mesajı alttaki satıra yazılıp Save butonuna tıklanır.

Sayfayı Silme ve Yayından Kaldırma

Sayfayı silme

 1. Herhangi bir sayfayı silmek için, giriş yaptıktan sonra, sol panelden Find content bağlantısına tıklanır.


   
 2. Açılan sayfada düzenlemek istediğiniz sayfanızı bulamıyorsanız, içeriklerin hemen üst kısmında bulunan süzgeçlerden faydalanabilirsiniz. Status kısmından içeriği yayınlayıp yayınlanmadığına göre, type kısmından içeriği türüne göre ve language kısmında içeriğini diline göre süzgeçten geçirebilirsiniz. İstediğiniz ayarları yaptıktan sonra Filter butonuna basmanız gerekmektedir. Not: Süzgeci kaldırmak için Reset butonuna tıklayınız.

 3. Aradığınız sayfa içeriğini bulduktan sonra listede sağ tarafta kalan delete yazısına tıklanır ve böylelikle sayfa sitenizden silinmiş olur.

Sayfayı Yayından Kaldırma

 1. Seçilen sayfayı düzenleme penceresinde sol alt kısımda bulunan Publishing options bölümüne tıklanır. Ardından işaretli olan Published bölümünün işareti kaldırılıp kaydedilir.

Metin düzenleme

NOT: Sitenizin metin düzenleme arayüzü burada belirtilenlerden farklı olabilir.

 1. Yeni içerik oluştururken ve ya olan bir içeriği düzenlerken body kısmının üstünde metin düzenleme paneli görünür.

 2. Dışarıdan bağlantı paylaşmak için bağlantıya çevirmek istediğiniz metini seçip Link   seçeneğini kullanabilirsiniz. Eğer paylaştığınız bağlantıya tıklandığında yeni pencerede açılmasını istiyorsanız Link seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencerenin üst kısmından Target butonuna tıklayıp gelen listeden New Window (_blank) seçeneğini seçiniz.

Metine içerik kopyalama
 1. Eğer bir websayfasından kopyalama işlemi yapıyorsanız, sadece yazıyı kopyalamak için Paste as plain text  seçeneğinden,
 2. Eğer içeriğinizi Microsoft Word ve ya benzeri bir yazılım ile hazırladıysanız Paste from Word  seçeneğinden faydalanabilirsiniz.
 3. Eğer ilk iki madde yardımcı olmadıysa Show Blocks  seçeneğini kullanarak metnin HTML etiketlerini görebilirsiniz. Yapıştırdığınız metinde sayfada desteklenmeyen etiketler varsa Clear Format  seçeneği ile bu etiketleri kaldırıp sitenin genel görünümüne aykırı olmayacak bir görünüme bürünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer yapıştırdığınız metnin sorunu bu yöntemle çözülemiyorsa Paragraph Format  menüsündeki seçenekler ile  düzenleyebilirsiniz.
Metine görsel ekleme
 1. İmleci görseli eklemek istediğiniz satıra getirip Image  butonuna tıklayınız.
 2. Açılan sayfadan Browse Server butonuna tıklayınız.

   

 3. Açılan sayfadan Upload butonuna tıklayıp, görünür hale gelen pencereden Choose File butonuyla yüklemek istediğiniz görseli bilgisayarızdan seçip, ardında da UPLOAD butonuna tıklayarak görseli sunucuya yükleyin.

   

 4. Sağ taraftaki listede yüklemiş olduğunuz görsel otomatik seçilecektir. Üzerine çift tıklayarak görseli metninize ekleyebiliriz.

   

 5. Bir sonraki açılan pencereden OK butonuna tıklayarak görseli metine yerleştirebilirsiniz. Eğer isterseniz bu aşamada, eklediğiniz görselin boyutunu düzenleyebilirsiniz.

Tablo Ekleme ve Düzenleme

Tablo Ekleme

 1. Tablo eklemek için "Body" içerisinde bulunan tablo ekleme botonuna tıklamanız gerekmektedir.


   
 2. İstenen değerleri girdikten sonra "OK" botonuna tıkladığınızda tablonuz oluşturulacaktır.

 

Tablo Düzenleme

 1. Oluşturduğunu tablonun üzerine sağ tıkladığınıda tabloyu düzenleyebileceğiniz çeşitli seçenekler açılacaktır. Burada satır ve sütun ekleyip silebilir, başta düzenlediğiniz tablo ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Liste Ekleme ve Yönetme

Liste Ekleme

 1. Liste eklemek için "Body" panelinde bulunan "Bullet List" ya da "Numbered List" butonlarına basmanız gerekmektedir.


   
 2. Butonlardan birine bastığınızda editörde bir yuvarlak ya da sayı oluştuğunu göreceksiniz. Gerekli içeriği girdikten sonra klavyenizde "Enter" tuşuna bastığınızda listenin bir sonraki elemanına geçecektir. Bu şekilde listenizdeki içeriklerin girişini yapabilirsiniz.

Listeleri Yönetme

 1. Oluşturduğunuz liste elemanının sonuna geldiyseniz ve editörde normal yazım yapmaya devam etmek istiyorsanız iki kez "Enter" tuşuna basmanız gerekmektedir.
   
 2. Listenizde alt liste oluşmak istiyorsanız "Enter" tuşuna basarak bir alt satıra geçmeli ve editör panelinde bulunan "Increase Indent" butonuna tıklamanız gerekmektedir. 

 3. Alt liste içeriğiniz bittiyse ve listenize devam etmek istiyorsanız "Enter" tuşuna basarak bir alt satıra geçmeli ve editör panelinde bulunan "Decrease Indent" butonuna tıklamanız gerekmektedir.


   
 4. Alt listenizde normal listenizde farklı çeşit bir liste oluşturmak istiyorsanız, alt listeyi oluşturduktan sonra istediğiniz liste şeklinin butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Yazı Formatını Değiştirme
 1. Yazı formatını değiştirmek için (full HTML, plain text) editörün altında bulunan "Text Format" kısmından istediğiniz formatı seçebilirsiniz.

NOT: Halihazırda bulunan içeriğin formatını değiştirirseniz içeriğinizin bazı kısımları kaybolabilir.

Youtube Video Embed Etme

IFrame ile Embed Etme

 1. Eklemek istediğiniz Youtube videosunun altında bulunan "Paylaş" Butonuna Basmanız gerekmektedir.


   
 2. Açılan pencerede "Yerleştir" Butonuna Tıklamanız gerekmektedir.


   
 3. IFrame etiketleri içinde bulunan "src" tagının içindeki video linkini sağ tık ile kopyalamanız gerekmektedir.

 4. Editör panelinde bulunan "IFrame" botonuna tıkladıktan sonra açılan penceredeki "URL" kısmına kopyaladığınız linki yapıştırmalı, gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra "OK" butonuna basmalısınız.

 5. Sitenize eklediğiniz video bu şekilde gözükecektir.

 

Source Code ile Embed Etme

 1. Eklemek istediğiniz Youtube videosunun altında bulunan "Paylaş" Butonuna Basmanız gerekmektedir.

 2. Açılan pencerede "Yerleştir" Butonuna Tıklamanız gerekmektedir.

 3. Açılan Ekrandaki kopyala butonuna tıklandığında gerekli metni kopyalayacaktır.

 4. Editör panelindeki "Source" butonuna bastığınızda hazırladığınız metnin source kodlarını görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

 5. Videoyu eklemek istediğiniz yeri bulup yapıştırdığınızda video metninize eklenecektir. Tekrar "Source" butonuna basarak önceki görünüme geri dönebilirsiniz.

 6. Sitenize eklediğiniz video bu şekilde gözükecektir.

 

Iframe Ekleme
 1. Sitenize Iframe eklemek öncelikle "Text Format" kısmında "No Filter" seçeneğini seçmeniz gerekmekte. 

   

 2. Ardından editör panelinde bulunan "IFrame" butonuna tıklamanız gerekmekte.

   

 3. İstenen bilgileri ve tercihleri açılan pencereye girdikten sonra "OK" butonuna tıkladığınızda IFrame eklenecektir.